Novinky ze světa obalů

Udržitelné obaly

Co to znamená ekologicky udržitelný výrobek? Jsme výrobci kartonáže, pro nás se proto jedná o obal, který je vyráběn, použit a posléze zlikvidován takovým způsobem, který je možné provádět opakovaně, aniž by přitom nevratně docházelo k poškozování životního prostředí.

V tomto článku se dočtete, jaká pravidla jsme si pro „udržitelnost“ definovali a která proto během produkce i nakládání s obaly dodržujeme. Vycházíme ze známe ekologické poučky „reduce, re-use, recycle“, ale dovolili jsme si ji mírně rozšířit.

Jak poznat udržitelné obaly?

Udržitelný obal by měl splňovat alespoň jedno z následujících kritérií, čím více tím lépe.

1. Je lehký a s odpovídajícími rozměry

Zbytečné je se zbožím balit vzduch. Čím méně materiálu se použije, tím z ekologického hlediska lépe. Zároveň ale musí být zachována základní funkce obalu – chránit zboží před poškozením a znečištěním. Vytvořit funkční obal s nezbytným minimem materiálu je pozitivní vizitkou každého výrobce.

kartonove obalky
Kartonové obálky jsou ekologičtější variantou bublinkových obálek. Pro balení plochého zboží jsou často praktičtější než kartonové krabice. Přejít k nákupu obálek.

2. Je opakovaně použitelný

Více cyklů použití obalu = menší uhlíková stopa. Premianty jsou v tomto ohledu skleněné obaly, které se dají snadno používat opakovaně. To samé ale platí pro kvalitní a chytře navržené krabice, boxy a přepravky z vlnité lepenky. Prostě a jednoduše, pokud je obal nepoškozený, klidně ho použijte vícekrát.

speedbox s potiskem
Zásilková krabice Speedbox obsahuje dvojici lepicích pásek, takže se dá použít opakovaně, například pro odeslání zásilky zpět do e-shopu v případě nevyhovujícího zboží. Přejít k nákupu Speedboxů.

3. Je vyrobený z recyklovaného materiálu

V tomto ohledu má náš oblíbený materiál, tedy vlnitá lepenka velkou výhodu. V Evropské unii se totiž 89% z celkového množství lepenky vyrobí z recyklátu (především použitého papíru). Můžeme jít ale ještě dál. Rovnou recyklovat materiál bez složitého průmyslového zpracování. Těmto principům odpovídají naše materiály z produktové řady ekologických fixací Kartofix.

kartofix vlna cerpadlo
Kartonová vlna se vyrábí rozřezáváním již nepotřebných kartonů do podoby celistvé sítě. Pak se vkládá do obalů, ke slouží jako výplňový materiál pro ochranu produktů. Jedná se o dokonalou recyklaci – opětovné využití již nepotřebných obalů. Přejít k nákupu Kartofixu.

4. Je recyklovatelný

Materiál z udržitelného obalu by měl být využitelný pro původní nebo jiné účely. Vznik odpadu, který již nemá využití, by se měl co nejvíce oddálit. Námi preferovanou vlnitou lepenkou lze recyklovat až 9x.

fillpak
Výplňový materiál FillPak se vyrábí z kvalitního papíru a velmi snadno lze opakovaně recyklovat.
Přejít k nákupu FillPaku

5. Jedná se o jednodruhový obal

To znamená, že jsou všechny součásti obalu vyrobeny z jednoho druhu materiálu. Nemusí být zcela totožné, rozhodující je, aby je bylo možné po použití odložit do stejného sběrného kontejneru na odpad. Obvyklou udržitelnou kombinací je například kartonová krabice, papírová výplň a papírová lepicí páska.

udržitelné obaly
Fixační sáček Kartofix uvnitř kartonové krabice ochrání zboží během přepravy. Tento papírový sáček obsahuje kartonovou střiž vyráběnou z již nepotřebné vlnité lepenky. Jedná se o ekologický výplňový materiál, který lze nadále recyklovat. Společně s krabicí tvoří jednodruhový obal.
Přejít k nákupu fixačních sáčků Kartofix.

6. Je inovativně vyrobený

To znamená, aby využíval moderní materiály v optimálním množství. Podmínkou je vhodné konstrukční řešení obalu. Díky tomu bude produkovat minimální uhlíkovou stopu a zároveň bude uživatelsky přívětivý.

obal roku 2023 1
Zakázkově vytvořený obal pro balení více typů elektromotorů. Toto řešení získalo titul Obal roku 2023.

Čtěte dál

Ať Vám neunikne žádná novinka ze světa obalů a Servisbalu

Zadejte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Jsme členy:

Copyright © 2020 SERVISBAL OBALY s.r.o.

Eobaly.cz – Eshop s obaly do 24 hodin. Kartonové krabice přes 200 rozměrů skladem.

Tvorba webu: BORT

Chcete začít balit efektivně?

Pojďme se sejít nad šálkem dobré kávy.
Rádi s Vámi projdeme každý detail vaší objednávky.

Zašlete nám zprávu!